Opis obiektu
Wzniesiony ok. 1230 r. z dokładnie obrobionych ciosów granitu, jako budowla jednonawowa z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą i z dwuwieżową fasadą od zachodu. Zachowany w praktycznie niezmieniony stanie z wyjątkiem części ściany północnej. Pełni obecnie funkcję kaplicy, empory organowej i zakrystii barokowego kościoła dostawionego od północy i stanowiącego kiedyś część kompleksu cysterskiego.
Nawa kościoła jest dwuprzęsłowa a prezbiterium jednoprzęsłowe. Szczyty podniesiono, a okna przebito. Nie zachowała się także pierwotna zakrystia, po której widoczne są ślady w murze. Mała apsyda między wieżami powstała w wieku XIX, skutecznie zasłaniając wejście zachodnie.
Budowla zachowała pierwotne sklepienie krzyżowo żebrowe prezbiterium z prostymi geometrycznymi wspornikami i konchowe sklepienie apsydy gdzie dodatkowo znajdują się oryginalne, rozglifione otwory okienne. Pierwotne są także biforia w wieżach oraz przeźrocze międzywieżowe.
W północnej ścianie nawy zachowało się jedno pierwotne okno, obecnie zamurowane i widoczne tylko od wewnątrz. Pierwotne są ponadto ściana tęczowa z gzymsem impostowym, dostępny z empory organowej romański korytarz międzywieżowy i kamienny, dwuramienny prostokątny portal zachodni widoczny tylko od wewnątrz i relikty portalu południowego, po którym pozostały tylko fundamenty i zarys trójkątnego szczytu.
W prezbiterium w roku 1968 odsłonięto fragmenty późnoromańskiej polichromii.
Kościół usytuowany jest w centrum wsi na wzniesieniu. Od zachodu sąsiaduje z pałacem, do 1810 roku siedzibą przeora cystersów z Krzeszowa i ruiną dawnego klasztoru. Otoczony kamiennym murem z bramą wjazdową, wyznaczającymi teren dawnego ogrodu. Oglądany od południowego wschodu, bez barokowej dominanty, sprawia wrażenie klasycznego, jednego z najwybitniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.
Informacje praktyczne
N: 50.903553
E: 16.505154
ul. Kościelna 6
58-130 Wierzbna
dolnośląskie
świdnicki