Opis obiektu
Wzniesiony w 4 ćw. XIII wieku z kamienia łamanego z piaskowcowymi ciosami w narożach i wykonanym z piaskowca detalem architektonicznym, jako budowla jednonawowa z emporą i wieżą w części zachodniej, z dwuprzęsłowym, prosto zamkniętym prezbiterium oraz zakrystią po stronie północnej.
Z pierwotnego założenia przetrwały mury nawy z wieżą i emporą, prezbiterium bez ściany wschodniej i południowej oraz zakrystia bez ściany wschodniej.
Budowlę zniekształciło przede wszystkim dobudowanie od południa potężnej barokowej kaplicy co spowodowało wydłużenie prezbiterium zamykając je pięciobocznie i zakrystii. W tym czasie też wybito nowe okna w południowej ścianie nawy.
Z pierwotnych okien zachowało się tylko południowo-zachodnie okno nawy, ślady dwóch innych zamurowanych w południowej ścianie nawy oraz biforia wieżowe.
Kościół posiada też 3 pierwotne portale. Dwa uskokowe, bogato zdobione południowe do nawy i prezbiterium (ten drugi jest wtórnie wmurowany w południową ścianę kaplicy) i prosty portal prowadzący z prezbiterium do zakrystii.
W prezbiterium przetrwało też pierwotne sklepienie krzyżowo żebrowe wsparte na geometrycznych wspornikach i z kluczem w kształcie rozety. Zachowała się ponadto arkada ściany tęczowej i sklepione pomieszczenia podemporowe.
Pod koniec lat 90 XX wieku w kościele odkryto malowidła ścienne.
Kościół nie pełni obecnie funkcji sakralnych. Ołtarz i chrzcielnica znajdują się we Wrocławiu, odpowiednio w kościele NM Panny na Piasku i w Muzeum Narodowym.
Przez m.in. T. Kozaczewskiego uznany za późnoromański. Kategoryzacja ta jest obecnie podważana przez wielu historyków sztuki.
Informacje praktyczne
N: 50.964722
E: 16.093056
Pogwizdów
59-411 Pogwizdów
dolnośląskie
jaworski