Opis obiektu
Jeden z najstarszych zamków w Polsce, od poł. XVII w. w stanie trwałej ruiny. W okresie powszechnie uznawanym za romański tj. od 2 poł. XII do poł. XIII wieku powstały dom mieszkalny, kaplica i jako pierwszy, sześciokątny donżon na południowym krańcu zabudowy.
Pierwotną sześciokątną wieżę, wkrótce najpewniej jeszcze w XIII w. zastąpił stojący do dziś 12-metrowy donżon o cylindrycznej podstawie. Pozostałości pierwotnego donżonu oglądać można u stóp warowni gdzie dobrze zachowały się fragmenty jego muru połączonego z murem obwodowym.
Budynek mieszkalny wzniesiono na planie czworokąta po północnej stronie warowni. Z pewnością miał przynajmniej jedno piętro, a grubość dolnych partii muru do prawie 2 m może świadczyć o tym, że pięter mogło być więcej. Zbudowany z ciosów piaskowca w technice opus emplectum.
Kaplica leżała bezpośrednio przy pałacu, była jednonawowa z krótkim prezbiterium zamkniętym apsydą, której relikty do dziś są widoczne. Zachowały się także resztki łuku tęczowego a w północnej ścianie nawy mały portal prowadzący do pałacu.
Informacje praktyczne
N: 51.017647
E: 15.662393
Park Krajobrazowy Doliny Bobru
59-610 Wleń
dolnośląskie
lwówecki