Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Marcina w Opatowie

Gościszów, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej

  

Wzniesiony w II ćw. XIII wieku ze starannie dopasowanych ciosów piaskowca, jako budowla jednonawowa z prezbiterium zamkniętym wieloboczną apsydą.

Opis obiektu

Wzniesiony w II ćw. XIII wieku ze starannie dopasowanych ciosów piaskowca, jako budowla jednonawowa z prezbiterium zamkniętym wieloboczną apsydą.

Zachowane pierwotne mury budowli. Prezbiterium przedłużono w XVII wieku ale pierwotną apsydę złożono z tych samych elementów w nowym miejscu. Wieża zachodnia pochodzi z XVI wieku.

Wewnątrz zachowane sklepienie krzyżowo żebrowe zachodniego przęsła prezbiterium opartego na służkach zdobionych motywami roślinnymi.

W ścianie północnej nawy i prezbiterium po jednym pierwotnym otworze okiennym, zamknięte półkoliście, rozglifione, w niszach obrzeżonych półwałkiem.

Pod okapem apsydy fryz arkadowy z reliefami o motywach roślinnych i zwierzęcych, naroża apsydy akcentują kolumienki o kostkowych głowicach z motywami roślinnymi.

W północnej ścianie prezbiterium zachowane pozostałości polichromii ze sceną Zwiastowania NMP z ok. 1420 r.

Po stronie północnej wczesnogotycki portal nawowy. Wewnątrz kościoła dwie romańskie płyty nagrobne, po wschodniej i zachodniej stronie tego portalu.

Kościół usytuowany w centrum wsi, od południa sąsiaduje z pozostałością renesansowego zamku.Informacje praktyczne

N: 51.1604354
E: 15.4568481

Gościszów 150
59-730 Gościszów

dolnośląskie
bolesławiecki

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0