Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Jakuba w Mieronicach

Szprotawa-Iława, Kościół św. Andrzeja

  

Wzniesiony w I poł. XIII wieku z cegły w układzie wendyjskim jako budowla jednonawowa z prezbiterium zakończonym półkolistą apsydą.

Opis obiektu

Wzniesiony w I poł. XIII wieku z cegły w układzie wendyjskim jako budowla jednonawowa z prezbiterium zakończonym półkolistą apsydą.

Zachowany w dużym stopniu, wprowadzone zmiany polegały na wydłużeniu nawy głównej od strony zachodniej, którego dokonano w gotyku, używając do tego kamienia polnego i dobudowaniu zakrystii w XIX wieku - od strony północnej i kruchty południowej.

Pierwotne są 3 okna w apsydzie i południowy portal w nawie wykonany z piaskowca, z trójskokowymi ościeżami, ozdobiony wałkami, żłobkami i siedmioma dekoracyjnymi guzami.

W świątyni znajduje się kamienna, romańska chrzcielnica ozdobiona delikatnym ornamentem. Misa naczynia ma owalny kształt, trzon zaś przekrój koła.

Iława jest najstarszą częścią dzisiejszej Szprotawy. Znajdował się tu nadgraniczny gród, który już za Mieszka I posiadał duże znaczenie strategiczne . Tutaj w roku 1000 Bolesław Chrobry powitał cesarza niemieckiego Ottona III podążającego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.



Informacje praktyczne

N: 51.553611
E: 15.5325

ul. Jedności Klasy Robotniczej 5
67-300 Szprotawa

lubuskie
żagański

galerii: 1, na stronach: 1



    Usytuowanie obiektu

    Pozostaw komentarz

    Kod antyspamowy
    aaa

    Komentarze

    komentarzy: 0, na stronach: 0