Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Marcina w Opatowie

Rokitnica, Kościół św. Michała Archanioła

  

Wzniesiony w poł. XIII wieku z kamienia łamanego i z piaskowca użytego w narożach i w detalu architektonicznym, jako budowla jednonawowa, z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Zachowany pierwotny układ przestrzenny, późniejsza jest wieża przy północnej ścianie nawy (XVI w.), zakrystia, oraz kruchty: zachodnia i południowa.

Opis obiektu

Wzniesiony w poł. XIII wieku z kamienia łamanego i z piaskowca użytego w narożach i w detalu architektonicznym, jako typowo romańska, addytywna budowla jednonawowa, z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą.

Pierwotny układ przestrzenny zachowany w całości, późniejsza jest wieża przy północnej ścianie nawy (XVI w.), zakrystia, oraz kruchty: zachodnia i południowa. Pierwotne są też boczne okna w prezbiterium oraz wschodnie i północne w apsydzie już ostrołukowe, ale mocno rozglifione.

Wewnątrz zachowała się ostrołukowa już arkada ściany tęczowej, bezżebrowe sklepienie prezbiterium i konchowe sklepienie apsydy.

Kościół jest przykładem stylu przejściowego, gdzie romańska forma koegzystuje z wczesnogotyckim detalem architektonicznym.

W Rokitnicy warto zobaczyć także ruiny zamku z połowy XIII wieku powstałego w miejscu dawnego grodu, zaliczanego do najstarszych murowanych zamków w Polsce.Informacje praktyczne

N: 51.127778
E: 15.982778

Rokitnica
59-500 Rokitnica

dolnośląskie
złotoryjski

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0