Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy

Środa Śląska, Kościół Narodzenia NMP

  

W początkach XII w. w pobliżu Środy Śląskiej powstał z fundacji księcia Henryka Brodatego szpital i przytułek dla trędowatych. By umożliwić mieszkańcom przytułku korzystanie z posług religijnych wzniesiono tu w latach 1221-1232 tę niewielką świątynię.

Opis obiektu

Wzniesiony w latach 1221-1232 z cegły jako budowla jednonawowa z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą.

Zachowany pierwotny układ przestrzenny. W apsydzie i prezbiterium pierwotne są półkoliste okna i sklepienia. Warto zwrócić też uwagę na fryz arkadowy i zachowane fragmenty romańskiego portalu.

W początku XII w. w pobliżu Środy Śląskiej powstał z fundacji księcia Henryka Brodatego szpital i przytułek dla trędowatych. Ten szpitalny kościół wzniesiono, by umożliwić mieszkańcom przytułku korzystanie z posług religijnych.

Od XIV w. był własnością benedyktynów, potem od ok. 1535 r. pod zarządem biskupstwa wrocławskiego. W XVII w. podczas odbudowy zniszczono znaczne partie romańskiej budowli. W początkach XIX w. pełnił funkcję zbrojowni miejskiej. Został też poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej.

Prace rekonstrukcyjne przeprowadzono na przełomie lat 50. i 60. XX w. Kościół oddano ponownie do użytku sakralnego w roku 1978.

Położony w zachodniej części Środy Śląskiej, przy skrzyżowaniu ul. Legnickiej i Kruczej.Informacje praktyczne

N: 51.163175
E: 16.581163

ul. Krucza 40
55-300 Środa Śląska

dolnośląskie
średzki

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0