Opis obiektu
Wzniesiony ok. połowy XIII wieku z łamanego granitu i obrobionych ciosów kamiennych był pierwotnie budowlą jednonawową z wydzielonym, prosto zamkniętym prezbiterium i prostokątną wieżą nad zachodnią częścią nawy mieszczącą emporę. Pierwszy raz wzmiankowany w 1264 r.
Klasycystyczna przebudowa w 1827 roku spowodowała powstanie nowego szerszego i dłuższego prezbiterium, rozebranie portalu zachodniego i zbudowanie kruchty zachodniej.
Kościół został znacząco zniszczony podczas II wojny światowej, po której pozostawał w ruinie. W latach 1984-1994 wg proj. Jerzego Rozpędowskiego dokonano jego odbudowy, nawiązując do pierwotnej romańskiej bryły budynku.
Z pierwotnej budowli pozostały mury nawy w pełnej wysokości, przyziemie wieży z małymi romańskimi okienkami składające się z trzech pomieszczeń w tym środkowego przesklepionego oryginalną kolebką oraz dwa częściowo zrekonstruowane okna w nawie.
Z romańskiego detalu architektonicznego i wyposażenia przetrwały liczne elementy wmurowane wtórnie w ściany kościoła, użyte do budowy ołtarza głównego lub umieszczone w kruchcie i kościelnym lapidarium. Są to m.in. fragment relifu z walczącymi niedźwiadkami, fragment tympanonu, gzyms empory pełniący obecnie funkcję mensy ołtarzowej, kolumienki przeźrocza wieżowego użyte w okienku kruchty czy tamże znajdująca się kamienna chrzcielnica. We wnętrzu kościoła odkryto fundamenty pierwotnej ściany tęczowej oraz ślady XIII wiecznej polichromii.
Położony w centrum wsi na wzgórzu, doskonale widoczny z drogi Strzelin - Ziębice.
Informacje praktyczne
N: 50.731112
E: 17.036245
Biały Kościół 2
57-140 Biały Kościół
dolnośląskie
strzeliński