Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Marcina w Opatowie

Trzemeszno, Kościół Wniebowzięcia NMP

  

Pierwotny powstał w II połowie XII wieku jako niewielka trójnawowa bazylika z prezbiterium zamkniętym apsydą i dwoma kaplicami na rzucie kwadratu po bokach oraz czworoboczną, masywną wieżą z emporą od strony zachodniej.

Opis obiektu

Pierwotny powstał w II połowie XII wieku jako niewielka trójnawowa bazylika z prezbiterium zamkniętym apsydą i dwoma kaplicami na rzucie kwadratu po bokach oraz czworoboczną, masywną wieżą z emporą od strony zachodniej. Ściany wykonano z dokładnie ciosanych głazów narzutowych, elementy konstrukcyjne z piaskowca.

Ten pierwotny kościół został rozbudowany w XIII wieku uzyskując transept i nowe obszerne prezbiterium zamknięte ścianą prostą.

Wielka rozbudowa świątyni w latach 1760-1791 wiązała się z rozbiórką średniowiecznych partii budowli na rzecz późnobarokowego założenia przestrzennego. Ta barokowa obecnie bryła kościoła jakoś nie przystaje do naszych wyobrażeń o romańskich świątyniach wczesnochrześcijańskich.

Fragmenty budowli pierwotnej ciągle jednak można jeszcze zobaczyć. Są to kilkumetrowej wysokości fragmenty murów z ciosów granitowych stanowiących część fasady zachodniej i wieży południowej, dwie kolumny w przęśle zachodnim nawy o jednolitych trzonach i głowicach kostkowych, pilaster i pozostałości gzymsu arkady emporowej oraz drobne elementy kamieniarki.

Pod dzisiejszą bazyliką, poniżej posadzki, obficie zachowały się części fundamentów z tamtego okresu. Część podziemi została otwarta dla zwiedzających. W ich wnętrzu zorganizowano wystawę archeologiczną, gdzie najciekawszym eksponatem jest romańska płyta nagrobna z XII wieku. Zobaczyć można też fragmenty pierwotnych murów, bazę jednej z kolumn, ciekawą rozglifioną niszę, fragmenty romańskiej ceramiki oraz średniowieczną biżuterię.

Z klasztorem w Trzemesznie przez długi czas wiązała się tradycja, jakoby już w pod koniec X wieku funkcjonował tu klasztor benedyktynów. W tym miejscu miały się czasowo znajdować relikwie św. Wojciecha przed przeniesieniem do Gniezna. Najnowsze badania archeologiczno – architektoniczne w tej świątyni ustaliły jednak ponad wszelką wątpliwość, że pierwsza faza budowy kościoła nie może pochodzić sprzed I połowy XII wieku.

Miasto położone w powiecie gnieźnieńskim, około 68 km na wschód od Poznania. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.



Informacje praktyczne

N: 52.559294
E: 17.818102

pl. Kosmowskiego 8
62-240 Trzemeszno

wielkopolskie
gnieźnieński

galerii: 1, na stronach: 1



    Usytuowanie obiektu

    Pozostaw komentarz

    Kod antyspamowy
    aaa

    Komentarze

    komentarzy: 0, na stronach: 0