Opis obiektu
Wzniesiony pod koniec XII w. z kostki granitowej jest obiektem jednonawowym, z krótkim przęsłem prezbiterialnym zakończonym półkolistą apsydą. I nawa i prezbiterium kryte stropem drewnianym. Pierwotne są generalnie mury zewnętrzne, ściana tęczowa oraz otwory okienne w ścianie północnej i apsydzie. Portal i okna w ścianie południowej są rekonstruowane. W prezbiterium przy ołtarzu znajduje się romańska chrzcielnica.
Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku rozebrano wszystkie późniejsze przybudówki, jak wieża, kruchta oraz przypory wzmacniające ściany, poddając obiekt gruntownej reromanizacji, czemu zawdzięcza swój obecny wygląd.
Wnętrze Kościoła św. Mikołaja, co ujawniły prace wykopaliskowe, kryje relikty wcześniejszej świątyni pochodzącej z końca XI wieku, która składała się z prostokątnej nawy zakończonej od wschodu apsydą. Są one eksponowane w rezerwacie archeologicznym pod posadzką kościoła a dostęp do nich prowadzi poprzez przez dwa uchylne włazy, z których jeden umieszczono w północnej części centralnej partii nawy, drugi natomiast w południowej części prezbiterium.
Dziś w środku wsi Giecz, znajdował się niegdyś w sercu przyległej do grodu osady targowej. Położony na niewielkim wzniesieniu otoczony murkiem wraz z przyległym starym cmentarzem i drewnianą dzwonnicą.
Informacje praktyczne
N: 52.320644
E: 17.368457
Giecz 18
63-012 Giecz
wielkopolskie
średzki