Opis obiektu
Obecna jednonawowa postać kościoła pochodzi z początku XVII wieku i jest wynikiem adaptacji części wschodniej kościoła romańskiego, murowanego z ciosów piaskowca i kostki wapiennej.
Wyniki badań archeologicznych prowadzonych przy tym kościele w latach 60. i 80. XX w. nie są jednoznaczne. Najprawdopodobniej jednak pierwszy kościół w tym miejscu został konsekrowany około 1148 roku i był budowlą trzynawową, trójprzęsłową, z prezbiterium zamkniętym apsydą i psudotranseptem z dwoma małymi apsydami od wschodu.
Jeszcze w wieku XII kościół zmodernizowano, przedłużając prezbiterium ku wschodowi i zamykając je prosto oraz dodając dwie kaplice po jego bokach, które otwierały się do przestrzeni prezbiterium arkadami. Ponadto ze ścian odczytujemy, że do prezbiterium wiodły wejścia przez dwa portale: południowy i północny.
To właśnie ta budowla została w latach 1620-1622 przebudowana. Dzisiejszy kościół jest dużo mniejszy, niż kiedyś. Jego korpus kończy się na wysokości pierwszego przęsła poprzedniego, brakuje również południowej kaplicy bocznej - pozostała tylko kaplica północna.
Najlepiej z całej świątyni zachowane jest prezbiterium choć nie posiada dziś pierwotnego sklepienia. Daje się tutaj rozpoznać pierwotny wątek muru, znajduje się w nim też kamienna, romańska mensa ołtarzowa. Na wschodniej ścianie zamykającej prezbiterium znajduje się romańskie rozglifione okienko. W rezerwacie archeologicznym pod posadzką, który można okazjonalnie zwiedzać, zachowane są fragmenty romańskich fundamentów.
Kościół znajduje się na krakowskim Zwierzyńcu, na niewielkim wzgórzu, stanowiącym wschodnie zakończenie masywu Wzgórza św. Bronisławy.
Informacje praktyczne
N: 50.053429
E: 19.912278
ul. Św. Bronisławy 9
30-001 Kraków
małopolskie
Kraków