Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół klasztoru benedyktynów w Mogilnie

Kraków, Kościół św. Salwatora

  

Obecna jednonawowa postać kościoła pochodzi z początku XVII wieku i jest wynikiem adaptacji części wschodniej kościoła romańskiego, murowanego z ciosów piaskowca i kostki wapiennej.

Opis obiektu

Obecna jednonawowa postać kościoła pochodzi z początku XVII wieku i jest wynikiem adaptacji części wschodniej kościoła romańskiego, murowanego z ciosów piaskowca i kostki wapiennej.

Wyniki badań archeologicznych prowadzonych przy tym kościele w latach 60. i 80. XX w. nie są jednoznaczne. Najprawdopodobniej jednak pierwszy kościół w tym miejscu został konsekrowany około 1148 roku i był budowlą trzynawową, trójprzęsłową, z prezbiterium zamkniętym apsydą i psudotranseptem z dwoma małymi apsydami od wschodu.

Jeszcze w wieku XII kościół zmodernizowano, przedłużając prezbiterium ku wschodowi i zamykając je prosto oraz dodając dwie kaplice po jego bokach, które otwierały się do przestrzeni prezbiterium arkadami. Ponadto ze ścian odczytujemy, że do prezbiterium wiodły wejścia przez dwa portale: południowy i północny.

To właśnie ta budowla została w latach 1620-1622 przebudowana. Dzisiejszy kościół jest dużo mniejszy, niż kiedyś. Jego korpus kończy się na wysokości pierwszego przęsła poprzedniego, brakuje również południowej kaplicy bocznej - pozostała tylko kaplica północna.

Najlepiej z całej świątyni zachowane jest prezbiterium choć nie posiada dziś pierwotnego sklepienia. Daje się tutaj rozpoznać pierwotny wątek muru, znajduje się w nim też kamienna, romańska mensa ołtarzowa. Na wschodniej ścianie zamykającej prezbiterium znajduje się romańskie rozglifione okienko. W rezerwacie archeologicznym pod posadzką, który można okazjonalnie zwiedzać, zachowane są fragmenty romańskich fundamentów.

Kościół znajduje się na krakowskim Zwierzyńcu, na niewielkim wzgórzu, stanowiącym wschodnie zakończenie masywu Wzgórza św. Bronisławy.Informacje praktyczne

N: 50.053429
E: 19.912278

ul. Św. Bronisławy 9
30-001 Kraków

małopolskie
Kraków

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0