Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu

Opatów, Kościół św. Marcina

  

Wzniesiony z ciosów piaskowca w XII wieku jako trójnawowa bazylika z transeptem, dwoma wieżami od zachodu mieszczącymi emporę i trzema apsydami od wschodu.

Opis obiektu

Wzniesiony z ciosów piaskowca w XII wieku jako trójnawowa bazylika z transeptem, dwoma wieżami od zachodu mieszczącymi emporę i trzema apsydami od wschodu.

Jeszcze w okresie romańskim przebudowano prezbiterium budowli likwidując apsydę i zamykając je prosto a trójarkadowy główny portal zachodni zamurowano w związku z budową krypty międzywieżowej.

Dalsze ingerencje m.in. w okresie gotyku polegające między innymi na podwyższeniu korony murów i przemurowaniu większości otworów okiennych nie zatarły jednak romańskiego charakteru kościoła, który dzisiaj przejawia się głównie w bryle budynku i zachowanym w dużej mierze detalu kamieniarskim.

Obecny portal zachodni stanowi wtórną kompozycję pierwotnych elementów romańskich z XV wiecznymi, gotyckimi. Z wież zachowana jest tylko południowa, północna została po katastrofie budowlanej odbudowana prawdopodobnie jeszcze przed rokiem 1514. Romański portal ozdobiony motywami roślinnymi znajduje się w kruchcie północnej. W fasadzie zachodniej zwraca uwagę fryz z reliefem zoomorficznym.

W wieku XVIII wnętrze kościoła zbarokizowano.

Położony w centrum Opatowa, widoczny z drogi Sandomierz - Ostrowiec Świętokrzyski.Informacje praktyczne

N: 50.802636
E: 21.420877

ul. Roweckiego 10
27-500 Opatów

świętokrzyskie
opatowski

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0