Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy

Goźlice, Kościół Wniebowzięcia NMP

  

Wzniesiony przed połową XIII wieku z ciosów piaskowca, jako budowla jednonawowa z prezbiterium o nieznanym zakończeniu i z emporą w części zachodniej.

Opis obiektu

Wzniesiony przed połową XIII wieku z ciosów piaskowca, jako budowla jednonawowa z prezbiterium o nieznanym zakończeniu i z emporą w części zachodniej.

Budowla znacząco zniekształcona przebudowami. Już w okresie gotyku rozbierając ścianę wschodnią przedłużono prezbiterium. Potem w 1610r. wzniesiono kruchtę zachodnią, przekształcając część zachodnią, dobudowano po obu stronach kaplice oraz wzniesiono zakrystii.

Z pierwotnej ściany pozostały ściany stopniowo odsłaniane podczas prac renowacyjnych, ich artykulacja w postaci lizen i gzyms przebiegający poniżej obecnej strefy okien. Pierwotne są okna w nawie od strony północnej, okno w ścianie północnej prezbiterium i ściana tęczowa.

W nawie eksponowane są romańskie mury, okna, a także pozostałości pilastru, sklepień i schodów prowadzących na emporę, znajdujące się w jej północno-zachodniej części.

Kościół słynny jest z kamiennej figury Madonny Tronującej, jednej z takich dwóch w Polsce (druga znajduje się w kościele w Wysocicach) która , najprawdopodobniej znajdowała się w tympanonie, a odkryta została w 1915 roku przy okazji likwidowania zniszczeń wojennych. Powszechnie znana jest też głowica kolumny z reliefem przedstawiającym ptaki (oba oryginały w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu). Na wschodniej ścianie nawy znajduje się cios kamienny z fragmentem reliefu ukazującym pracującego kamieniarza.

Kościół usytuowany jest na wzniesieniu w centrum wsi, zajmuje środek owalnego placu otoczonego kamiennym murem i starodrzewem.Informacje praktyczne

N: 50.699167
E: 21.474167

Goźlice 51a
27-640 Goźlice

świętokrzyskie
sandomierski

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0