Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Jana Chrzciciela w Starej Zagości

Sulisławice, Kościół Narodzenia NMP

  

Wzniesiony w I połowie XIII wieku jako budowla jednonawowa o nieznanym rozwiązaniu części wschodniej. Dziś jest ona zachodnią częścią świątyni powstałej ok. 1600 roku.

Opis obiektu

Jednonawowy, zbudowany z ciosów piaskowca, o nieznanym rozwiązaniu części wschodniej, datowany na I połowę XIII wieku. Wchłonięty przez rozbudowę, dokonaną ok. roku 1600.

Dziś Kościół Narodzenia NMP jest budowlą złożoną z nawy i niewyodrębnionego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą, położoną w pobliżu neogotyckiego sanktuarium pod tym samym wezwaniem.

Pierwotna jest część ścian nawy o długości ok. 6 m licząc od strony zachodniej, do wysokości ok. 4 m., wyżej nadbudowane one zostały konstrukcją z kamienia łamanego. Z pierwszej budowli pochodzi także znajdujący się w ścianie południowej portal (częściowo, np. prawy wspornik tympanonu, rekonstruowany po 1945 roku, a do jego elementów dorobionych w XVII wieku należą też kule zwieńczające i gzymsy), zamknięty półkolistą archiwoltą z gładką płytą tympanonu i niezwykle ciekawym płaskorzeźbionym motywem plecionkowym na górnej ościeży prostokątnego otworu wejściowego.

W ścianie zachodniej zachowało się romańskie, nieco rozglifione okienko, pozostałości takich okien widoczne są też w ścianie północnej. Ponadto na ciosach od strony południowej liczne gmerki a od zachodniej dostrzec można niewielkie rozetki, być może próbne wersje dekoracji plecionkowej portalu.

We wnętrzu zupełnie nie widać romańskich cech budowli, dodatkowo wszystkie otwory okienne od tej strony zostały przemurowane. Wewnątrz prezbiterium znajduje się jednak stipes ołtarza, pochodzący z pierwotnego kościoła.

Dobudowana z czasach nowożytnych od strony północnej zakrystia pełni obecnie (od r. 2015) funkcję dwupoziomowej izby pamięci Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie". Poprzez umieszczoną w podłodze szybę zobaczyć można fundament i dolny poziom murów, być może wschodniego rozwiązania pierwotnej budowli.

Kościół pełni obecnie rolę kaplicy cmentarnej.

Położony na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, w pobliżu neogotyckiego nowego kościoła pod tym samym wezwaniem.



Informacje praktyczne

N: 50.5875
E: 21.468

Sulisławice 91
27-670 Łoniów

świętokrzyskie
sandomierski

galerii: 1, na stronach: 1



    Usytuowanie obiektu

    Pozostaw komentarz

    Kod antyspamowy
    aaa

    Komentarze

    komentarzy: 0, na stronach: 0