Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gardnie

Grzegorzowice, Kościół św. Jana Chrzciciela

  

Pierwotna świątynia wzniesiona została prawd. na początku XIV wieku z kamienia łamanego, jako budowla centralna z półkolistą apsydą od wschodu. Obecnie pełni funkcję prezbiterium zbudowanego w XVII wieku kościoła.

Opis obiektu

Pierwotna świątynia wzniesiona została prawd. na początku XIV wieku z kamienia łamanego, jako budowla centralna o średnicy wewn. ok 7.5 , z półkolistą apsydą od wschodu o średnicy 4 m. Obecnie pełni funkcję prezbiterium zbudowanego w XVII wieku kościoła.

Zachowana w obrębie murów obwodowych, z wyjątkiem wyburzonej części zachodniej nawy.

W okresie baroku przemurowane zostały wszystkie otwory okienne, ich obecny wygląd to efekt przeprowadzonej w latach 30. XX wieku reromanizacji, obejmującej także rekonstrukcję maswerku, okna absydalnego i  dwóch okien w dawnej nawie.

Datacja budowli ze względu na archaiczny sposób murowania budziła wiele kontrowersji. Obecnie uważa się, że jest przykładem budowli zapóźnionej typologicznie.

Z najstarszego wyposażenia uwagę zwraca gotycka chrzcielnica z 2. połowy XIV wieku. W fasadzie części nowożytnej znajduje się kamienny portal, z kartuszem na klińcu i wyrytą datą 1627. Niemalże taki sam portal akcentuje wejście boczne.

Kościół usytuowano na wierzchołku Góry Sytnej, na prostokątnym placu, otoczonym kamiennym murem z ceglaną dzwonnicą.Informacje praktyczne

N: 50.871111
E: 21.141111

Grzegorzowice 51
27-425 Grzegorzowice

świętokrzyskie
ostrowiecki

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0