Opis obiektu
Wzniesiony w I poł. XIII wieku, w technice opus emplectum, z dużych ciosów twardego piaskowca. Jednonawowy, z prosto zamkniętym prezbiterium, o ścianach podpartych szkarpami i nieznanym rozwiązaniu partii zachodniej. Stanowi obecnie wschodnią kaplicę wzniesionego w 1907 r. kościoła neoromańskiego.
Zachował pierwotny układ przestrzenny, poza fasadą zachodnią. Skrócono także jego nawę, nadbudowano w cegle szczytu nawy i prezbiterium oraz dobudowano zakrystię.
W południowej ścianie nawy trójuskokowy portal romański z XIII w. z płaskorzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego w tympanonie, maskami ludzkimi oraz głową sowy na krawężnikach. Od strony wschodniej zamurowane okno ostrołukowe, a od północnej oryginalne okno romańskie.
Wewnątrz kamienna chrzcielnica z głowicą romańską, na narożnikach ozdobiona ornamentacją roślinną i gzyms impostowy łuku tęczowego zdobiony reliefem z wicią roślinną. Na poddaszu zakrystii fragment gzymsu koronującego. W murze prezbiterium dwudziestowiecznego kościoła, od strony północnej wmurowana romańska płyta nagrobna.
Położony w centrum miejscowości Stare Miasto, będącej na przełomie XII i XIII wieku osadą o charakterze targowym i noszącą nazwę Konin. Parafię erygowano tu przed 1111 rokiem.
Informacje praktyczne
N: 52.181111
E: 18.215278
Rychwalska 18
62-571 Stare Miasto
wielkopolskie
koniński