Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Salwatora w Krakowie

Stare Miasto, Kościół śś. Piotra i Pawła

  

Wzniesiony w I poł. XIII wieku, z dużych ciosów piaskowca jako budowla jednonawowa, z prosto zamkniętym prezbiterium, o ścianach podpartych szkarpami. Ta romańska świątynia stanowi obecnie wschodnią kaplicę wzniesionego w 1907 r. kościoła neoromańskiego.

Opis obiektu

Wzniesiony w I poł. XIII wieku, w technice opus emplectum, z dużych ciosów twardego piaskowca. Jednonawowy, z prosto zamkniętym prezbiterium, o ścianach podpartych szkarpami i nieznanym rozwiązaniu partii zachodniej. Stanowi obecnie wschodnią kaplicę wzniesionego w 1907 r. kościoła neoromańskiego.

Zachował pierwotny układ przestrzenny, poza fasadą zachodnią. Skrócono także jego nawę, nadbudowano w cegle szczytu nawy i prezbiterium oraz dobudowano zakrystię.

W południowej ścianie nawy trójuskokowy portal romański z XIII w. z płaskorzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego w tympanonie, maskami ludzkimi oraz głową sowy na krawężnikach. Od strony wschodniej zamurowane okno ostrołukowe, a od północnej oryginalne okno romańskie.

Wewnątrz kamienna chrzcielnica z głowicą romańską, na narożnikach ozdobiona ornamentacją roślinną i gzyms impostowy łuku tęczowego zdobiony reliefem z wicią roślinną. Na poddaszu zakrystii fragment gzymsu koronującego. W murze prezbiterium dwudziestowiecznego kościoła, od strony północnej wmurowana romańska płyta nagrobna.

Położony w centrum miejscowości Stare Miasto, będącej na przełomie XII i XIII wieku osadą o charakterze targowym i noszącą nazwę Konin. Parafię erygowano tu przed 1111 rokiem.Informacje praktyczne

N: 52.181111
E: 18.215278

Rychwalska 18
62-571 Stare Miasto

wielkopolskie
koniński

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0