Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Jakuba w Mieronicach

Piaseczno, Kościół Matki Boskiej Królowej Różańca Świętego

  

Budowla orientowana, składająca się pierwotnie w prostokątnej nawy, wyodrębnionego prezbiterium zakończonego półkolistą apsydą, a od zachodu wieży o tej samej szerokości co nawa.

Opis obiektu

Budowla orientowana, składająca się pierwotnie w prostokątnej nawy, wyodrębnionego prezbiterium zakończonego półkolistą apsydą, a od zachodu wieży o tej samej szerokości co nawa.

Wzniesiony przed rokiem 1250 z dokładnie obrobionych ciosów granitowych o zbliżonej wielkości i w regularnym wątku. Zewnętrzne ściany budowli obiega ukośnie fazowany cokół.

Kościół poddany przebudowie w roku 1851 w trakcie której poszerzono prezbiterium do szerokości nawy, przemurowano szczyt wschodni oraz powiększono otwory okienne, z wyjątkiem dwóch w fasadzie zachodniej.

Zachowane pierwotne mury nawy i dolnej partii wieżowej. Z elementów architektonicznych pierwotny jest trójuskokowy, ostrołukowy portal w fasadzie zachodniej i tamże dwa okna o głębokich i mocno rozglifionych na zewnątrz ościeżach ze skośnymi parapetami.

W ścianie południowej zamurowany portal do nawy o niezwykle niskich ościeżach, którego archiwoltę o łuku zbliżonym do półokrągłego, wykuto z jednego bloku granitowego oraz również zamurowany portal okrągłołukowy o wysokich ościeżach, który stanowił pierwotne, zewnętrzne wejście na schodki w grubości muru prowadzące na wyższe kondygnacje wieży.

Kościół należy do charakterystycznej dla zachodnich obszarów województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego dużej grupy XIII wiecznych kościołów granitowych. Przez Z. Świechowskiego umieszczony w Katalogu Architektury Romańskiej w Polsce.

Położony w centrum wsi Piaseczno, 5 km od miejscowości Banie.Informacje praktyczne

N: 53.061162
E: 14.699949

Piaseczno 18
74-110 Piaseczno

zachodniopomorskie
gryfiński

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0