Opis obiektu
Zbudowany w pierwszej połowie XIII wieku z regularnych ciosów granitowych w technice opus emplectum.
Budowla orientowana, trójnawowa z prosto zamkniętym, wydłużonym prezbiterium i wieżą zachodnią.
Układ przestrzenny kościoła zniekształcony poprzez usunięcie po pożarze w 1853 roku pierwotnego masywu wieżowego szerszego od nawy i zastąpienie go znacznie węższą dzwonnicą. Po pożarze w 1478 roku, okna w nawach poszerzono i wydłużono nadając im formę gotycką. Szczyty, tak w części nawowej jak i prezbiterialnej wykonane są wtórnie z cegły. Kościół posiadał pierwotnie cztery portale i dwa przejścia z masywu wieżowego do części nawowej.
Korpus nawowy ma kształt kwadratu a nawy boczne od głównej oddzielone są ostrołukowymi arkadami, wspartymi na czterech granitowych filarach.
Z elementów architektonicznych pierwotne są po trzy romańskie okna w prezbiterium, wtórnie znacznie przedłużone ku dołowi. a także od strony północnej romański portal prowadzący z prezbiterium do nieistniejącej, nieromańskiej zakrystii i jedno ościeże w ścianie nawy południowej. Z pierwszego okresu budowy pochodzą też arkady międzynawowe i łuk tęczy. Na cokole jednego z filarów zachował się późnoromański motyw liścia.
W centrum miejscowości Banie.
Informacje praktyczne
N: 53.101097
E: 14.660924
ul. Bolesława Chrobrego 5
74-110 Banie
zachodniopomorskie
gryfiński