Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Jana Chrzciciela w Starej Zagości

Mokrsko Dolne, Kościół Wniebowzięcia NMP

  

Prezbiterium obecnego kościoła stanowi nawa niewielkiej świątyni romańskiej z I połowy XIII wieku.

Opis obiektu

Pierwotny kościół zbudowany został w I poł. XIII wieku, ze starannie obrobionych bloków piaskowca, ułożonych regularnymi warstwami, jako orientowana, mała budowla jednonawowa, z prosto zamkniętym jednoprzęsłowym prezbiterium przykrytym sklepieniem żebrowym.

W I poł. XVII wieku w kościele wyburzono ścianę zachodnią, dobudowując obecną nawę i zakrystię, podniesiono też wschodni szczyt nawy. Pierwotna nawa pełni od tego czasu funkcję prezbiterium, to pierwotne natomiast stało się schowkiem.

Na ścianach zewnętrznych duży zestaw znaków kamieniarskich. W pierwotnym prezbiterium krytym niezachowanym sklepieniem żebrowym wspartym na kolumienkach, zachowały się dwie, z kapitelami zdobionymi wzorami roślinnymi i śladami polichromii.

Pierwotny jest portal północny, prowadzący do zakrystii, otwór okienny we wschodniej ścianie prezbiterium oraz drugi, widoczny tylko od wewnątrz, w północnej ścianie nawy. Okno w ścianie południowej zostało zrekonstruowane. Pod okapem dachu zachował się gzyms konsolkowy, częściowo tylko zrekonstruowany.

Prace archeologiczno-architektoniczne w 1977 r. ujawniły w pierwotnym prezbiterium (obecnym schowku) ślady XIII-wiecznej polichromii (pod polichromią z XVI w.).Informacje praktyczne

N: 50.684210
E: 20.434967

Mokrsko Dolne 52
28-305 Mokrsko Dolne

świętokrzyskie
jędrzejowski

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0