Opis obiektu
Pierwotny kościół zbudowany został w I poł. XIII wieku, ze starannie obrobionych bloków piaskowca, ułożonych regularnymi warstwami, jako orientowana, mała budowla jednonawowa, z prosto zamkniętym jednoprzęsłowym prezbiterium przykrytym sklepieniem żebrowym.
W I poł. XVII wieku w kościele wyburzono ścianę zachodnią, dobudowując obecną nawę i zakrystię, podniesiono też wschodni szczyt nawy. Pierwotna nawa pełni od tego czasu funkcję prezbiterium, to pierwotne natomiast stało się schowkiem.
Na ścianach zewnętrznych duży zestaw znaków kamieniarskich. W pierwotnym prezbiterium krytym niezachowanym sklepieniem żebrowym wspartym na kolumienkach, zachowały się dwie, z kapitelami zdobionymi wzorami roślinnymi i śladami polichromii.
Pierwotny jest portal północny, prowadzący do zakrystii, otwór okienny we wschodniej ścianie prezbiterium oraz drugi, widoczny tylko od wewnątrz, w północnej ścianie nawy. Okno w ścianie południowej zostało zrekonstruowane. Pod okapem dachu zachował się gzyms konsolkowy, częściowo tylko zrekonstruowany.
Prace archeologiczno-architektoniczne w 1977 r. ujawniły w pierwotnym prezbiterium (obecnym schowku) ślady XIII-wiecznej polichromii (pod polichromią z XVI w.).
Informacje praktyczne
N: 50.684210
E: 20.434967
Mokrsko Dolne 52
28-305 Mokrsko Dolne
świętokrzyskie
jędrzejowski