Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół Wniebowzięcia NMP w Mokrsku Dolnym

Lubiń, Kościół św. Leonarda

  

Budowla jednonawowa, z wydzielonym prezbiterium zamkniętym półkolista apsydą. Wzniesiona przez benedyktynów z sąsiedniego opactwa jako kościół parafialny na początku XIII wieku.

Opis obiektu

Budowla jednonawowa, z wydzielonym prezbiterium zamkniętym półkolista apsydą. Wzniesiona przez benedyktynów z sąsiedniego opactwa jako kościół parafialny na początku XIII wieku.

Murowana z ciosów granitowych które niezwykle czytelnie wyznaczają zakres zachowania pierwotnej budowli. Elementy architektoniczne i zdobnicze wykonano z kształtek ceramicznych, co jest szczególnie widoczne we fryzie arkadowym i ościeżach okna apsydy.

Układ przestrzenny kościoła został znacząco zmieniony, bryła także uległa poważnym modyfikacjom.

W latach 1549-56 świątynię przebudowano w stylu gotyckim. Podwyższono wówczas wszystkie ściany, wyburzono ścianę zachodnią przebudowując dotychczasową nawę na znacznie obszerniejsza, przemurowano też okna w prezbiterium.

Pierwotne są obecnie tylko dolne partie murów prezbiterium i apsyda. W północnej ścianie nawy znajdują relikty uskokowego portalu zamkniętego półkolistym łukiem (być może głównego wejścia do świątyni) oraz znajdującego się nad nim okienka. Pierwotne jest okno apsydy. We wnętrzu przetrwały sedilla w ścianach bocznych prezbiterium, sklepienie krzyżowe prezbiterium oraz gzymsy pierwotnego sklepienia apsydy.

Świątynię poddano reromanizacji na w latach 90. XX wieku. W kościelnym lapidarium znajduje się późnoromańska głowica, której pierwotne usytuowanie nie jest znane.

Kościół położony jest na wzgórzu tuż obok opactwa benedyktynów.Informacje praktyczne

N: 51.965166
E: 16.899478

ul. Powstańców 2
64-010 Lubiń

wielkopolskie
kościański

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0