Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu

Giebło, Kościół św. Jakuba

  

Jest budowlą, której tylko 3 lat zabrakło do bezdyskusyjnego miana jednej z pereł polskiego romanizmu. Wzniesiony pod koniec I poł. XIII wieku, przetrwał liczne zawieruchy w niezmienionym praktycznie stanie aż do roku 1911, kiedy to z inicjatywy miejscowego proboszcza i wbrew apelowi zamieszczonemu w sprawozdaniu ówczesnej Komisji do Badania Historii Sztuki w Polsce dokonano jego gruntownej przebudowy.

Opis obiektu

Jest budowlą, której tylko 3 lat zabrakło do bezdyskusyjnego miana jednej z perełek polskiego romanizmu.

Wzniesiony pod koniec I poł. XIII wieku ze starannie obrobionych ciosów wapiennych jako budowla jednonawowa z prosto zamkniętym prezbiterium oraz wieżą zachodnią i emporą w zachodniej części nawy.

Prezbiterium doświetlał ulokowany w ścianie wschodniej wąski otwór okienny oraz dwa otwory w ścianach bocznych. Wstęp do nawy prowadził przez portal od południa ujęty dwoma otworami okiennymi. Romańska empora wsparta była na dwóch filarach i dostępna poprzez klatkę schodową w wieży.

Kościół przetrwał w nienaruszonej, romańskiej formie do roku 1911, kiedy to jego układ i bryła zostały kompletnie zatarte przez przebudowę, podczas której rozebrano jego partię zachodnią z wieżą i emporą przedłużając nawę o dwa przęsła ku zachodowi, stawiając nową wieżę i podwyższając mury o ok. 1 m.

Rozebrano wtedy również barokową kruchtę południową oraz zakrystię, którą zastąpiono budowlą ceglaną, ulokowaną na wschód od prezbiterium. W związku z podwyższeniem wysokości ścian kościoła zniszczono gzyms koronujący.

Oprócz ścian pierwotnej budowli których zarys jest doskonale widoczny, pozostał łuk tęczowy wsparty na dużych gzymsach pilastrów. Z elementów architektonicznych pierwotne są dwa okna w ścianie południowej nawy i uskokowy, zamurowany portal południowy z gładką płytą tympanonu. Zamurowane zostały okna w ścianie wschodniej prezbiterium i północnej ścianie nawy.

Kościół usytuowany jest w zachodniej części wsi, po południowej stronie ulicy Częstochowskiej, w otoczeniu dawnego cmentarza ogrodzonego kamiennym murem.Informacje praktyczne

N: 50.480556
E: 19.604167

ul. Częstochowska 72
42-440 Giebło

śląskie
zawierciański

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0