Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Andrzeja w Krakowie

Krzyworzeka, Kościół świętych Piotra i Pawła

  

Kościół jest budowlą jednonawową z prosto zamkniętym prezbiterium i piętrową zakrystią od północy, wzniesioną z kamienia łamanego ok. roku 1264. Obecnie otynkowany, zachował swój pierwotny układ przestrzenny. Obok kościoła datowana na ten sam okres dzwonnica, na planie kwadratu.

Opis obiektu

Kościół zbudowano w 1264 roku z fundacji księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. To budowla orientowana, jednonawowa, z węższym prosto zamkniętym prezbiterium. Wzniesiona z kamienia polnego, później nadbudowana cegłą i przebudowana w XVIII i XIX wieku, obecnie otynkowana.

Zachowany pierwotny układ przestrzenny. Od północy do prezbiterium przylega piętrowa zakrystia pochodzącą z pierwotnego założenia. Strop w nawie i kolebki w prezbiterium i zakrystii są wtórną rekonstrukcją oryginalnych sklepień. We wschodniej ścianie prezbiterium zachowało się pierwotne okno.

Obok kościoła znajduje się datowana na ten sam okres co kościół, wykonana z kamienia polnego i nie otynkowana dzwonnica na planie kwadratu. Ma cztery półkoliście zamknięte, wąskie okna i zachowała swój pierwotny charakter. Warto zwrócić uwagę na jej portal wejściowy i okno we wschodniej ścianie.

Zespół kościelny w Krzyworzece pełniący kiedyś funkcje obronne posiadał zewnętrzne umocnienia, przypuszczalnie w formie wału ziemnego lub drewniano-ziemnego. Nie zachowały się one do naszych czasów.

Obiekt w centrum miejscowości położonej 4 kilometry od Wielunia, przy drodze prowadzącej z Wielunia do Mokrska i Skomlina.Informacje praktyczne

N: 51.183889
E: 18.516389

Krzyworzeka 159
98-345 Mokrsko

łódzkie
wieluński

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  • author

   av 2017-03-11 08:45:22

   Według tradycji w dzwonnicy ukrywał się Władysław Łokietek, ścigany przez Krzyżaków.

  komentarzy: 1, na stronach: 1