Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół klasztoru benedyktynów w Mogilnie

Kotłów, Kościół Narodzenia NMP

  

Wzniesiony na początku XIII wieku z dokładnie obrobionych ciosów granitowych, jako duża budowla jednonawowa, z jednoprzęsłowym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą.

Opis obiektu

Wzniesiony na początku XIII wieku z dokładnie obrobionych ciosów granitowych, jako duża budowla jednonawowa, z jednoprzęsłowym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą.

Przebudowy znacząco zmieniły budowlę. W 1721 r. wzniesiono kamienną wieżę. W latach 1905-08 rozebrano romańskie apsydę i prezbiterium, w miejscu którego dobudowano duży transept a od wschodu całość zamknięto nową neoromańską apsydą z kamienia. Dodatkowo w 1923 r. podwyższono wieżę kościoła.

Z pierwotnej budowli zachowane są mury nawy o grubości 1 m i wysokości 9 m z otworami okiennymi i portalowymi oraz ściana tęczową . W ścianie tej, po obu stronach łuku tęczowego znajdują się wnęki, pozostałości dawnych ołtarzy bocznych z cyboriami. Po obu stronach zachowały się kamienne krzyże - zacheuszki (miejsca konsekracji świątyni).

Po prawej stronie nawy głównej wmurowano w ścianę kamień z płaskorzeźbą kroczącego lwa, który zgodnie z miejscową legendą ma przedstawiać pogańskiego bożka, którego niegdyś czczono na kotłowskim wzgórzu. W czasie prac wykopaliskowych przeprowadzonych w 2009 r. odkryto mury pierwotnej apsydy oraz natrafiono na pozostałości XIII-wiecznej krypty romańskiej.

Położony na wzgórzu w centrum wsi.



Informacje praktyczne

N: 51.549722
E: 17.971944

Kotłów 1
63-510 Mikstat

wielkopolskie
ostrzeszowski

galerii: 1, na stronach: 1



    Usytuowanie obiektu

    Pozostaw komentarz

    Kod antyspamowy
    aaa

    Komentarze

    • author

      Hist. Kotłów 2018-09-27 20:42:16

      Kościół w Kotłowie jest wspomniany i datowany na 1108 rok według kronik Jana Długosza

    komentarzy: 1, na stronach: 1