Opis obiektu
Budowla orientowana, jednonawowa, prosto zamknięta od wschodu, pierwotnie z prostokątną wieżą zachodnią. Od północy widoczne szwy muru istniejącej kiedyś zakrystii. Murowana z kwadr granitowych o niejednolitych wymiarach, ułożonych jednak w regularne warstwy, dzięki dużej ilości zaprawy wapiennej.
Świątynia datowana jest na wiek XIII, powstała prawdopodobnie około 1220 roku. W dokumencie z 1 lutego 1220 roku bowiem księżna Anastazja potwierdza nadanie wsi Będargowo kościołowi św. Jakuba w Szczecinie, wspominając, że w związku z budową, biskup Zygwin poświęcił miejsce ołtarza oraz podwórze kościelne.
Kościół był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w latach 1690, 1701, 1786 i 1863. Podczas tej ostatniej przebudowy zburzona została wieża, z której pozostały jedynie fragmenty jej ścian bocznych w formie przypór. Wtedy też wybito otwory okienne w ścianach bocznych i zgrupowano je w triady, likwidując dotychczasowe, niepierwotne z pewnością okna.
W elewacji budowli czytelne są jednak relikty niektórych pierwotnych otworów okiennych o łuku okrągłym. Pozostały też dwa zamurowane portale: północny, ceglany o łuku okrągłym oraz południowy, 3-uskokowy, ceglany o łuku lekko ostrym. W fasadzie zachodniej wejście do świątyni prowadzi przez okazały portal o łuku ostrym, ceglany, pięciokrotnie schodkowany.
Szczyt wschodni blendowany i oskarpowany, również został przebudowany.
Kościół należy do charakterystycznej dla zachodnich obszarów województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego dużej grupy XIII wiecznych kościołów granitowych, które zaliczyć można do lokalnego stylu przejściowego od romanizmu do gotyku.
Położony w centrum wsi Będargowo, 7 km na północ od Kołbaskowa.
Informacje praktyczne
N: 53.3913164
E: 14.4425472
Będargowo 18
73-261 Będargowo
zachodniopomorskie
policki