Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu

Grudziądz, Most Bramy Toruńskiej

  

Wchodził w skład niezachowanego zespołu bramnego, a jego odchylenie w stosunku do Bramy Toruńskiej świadczy o tym, że był pierwszym elementem całego założenia budowlanego.

Opis obiektu

Wchodził w skład niezachowanego zespołu bramnego, a jego odchylenie w stosunku do Bramy Toruńskiej świadczy o tym, że był pierwszym elementem całego założenia budowlanego.

Na ceglaną konstrukcję mostu składają się dwa łuki arkadowe. Łuk dolny wykonany jest z charakterystycznej dla romanizmu cegły i datowany na 1 poł XIII w. Most był poszerzany w czasach krzyżackich. Obecnie ogólnie dostępny, znajduje się u wylotu ulicy Klasztornej, stanowiąc element miejskich bulwarów.

Zespół bramny złożony był z baszty bramnej (zachowana ściana wschodnia), murowanego mostu, baszty przedbramia (obecnie jest to kamienica przy Al. 23 Stycznia 10), parchamu i Baszty Browarnej.

Na ceglaną konstrukcję mostu składają dwa łuki arkadowe, dolny i górny na które nakładano drewniany pomost. W okresie późniejszym most przebudowano na całkowicie murowy z ceglanymi balustradami.

Łuk dolny wykonany jest z, charakterystycznej dla I poł. XIII w., cegły o wymiarach 27-29×12-13×5,5 cm i ma grubość 1,28 m.

Przeprowadzony na przełomie sierpnia i września 2008 r. remont nawierzchni drogowo-tramwajowej ul. Klasztornej pozwolił na pomiar odkrywki wykonanej w konstrukcji, z której wynika, że bezpośrednio pod jezdnią przęsło wykonane jest z cegły o wymiarach 29×14×6,5-7,5 cm i posiada grubość około 3 m.

Rozpiętość przęsła wynosi 5,5 m. Drugie przęsło strony wschodniej nie zachowało się. Długość mostu szacuje się na około 20 m.

Brama Toruńska została rozebrana w XIX w., z powodu wprowadzenia w mieście konnej sieci tramwajowej (13 czerwca 1896).Informacje praktyczne

N: 53.49
E: 18.746944

ul. Klasztorna 11
86-300 Grudziądz

kujawsko-pomorskie
Grudziądz

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Infrastruktura turystyczna

  client

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0