Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół św. Marcina w Opatowie

Sulisławice, Kościół Narodzenia NMP

  

Jednonawowy, zbudowany z ciosów piaskowca, o nieznanym rozwiązaniu części wschodniej, datowany na I połowę XIII wieku. Wchłonięty przez rozbudowę, dokonaną ok. roku 1600.

Opis obiektu

Jednonawowy, zbudowany z ciosów piaskowca, o nieznanym rozwiązaniu części wschodniej, datowany na I połowę XIII wieku. Wchłonięty przez rozbudowę, dokonaną ok. roku 1600. Dziś jest to budowla złożona z nawy i niewyodrębnionego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą, położona w pobliżu neogotyckiego sanktuarium pod tym samym wezwaniem.

Pierwotna jest część ścian nawy o długości ok. 6 m licząc od strony zachodniej, do wysokości ok. 4 m., wyżej nadbudowane one zostały konstrukcją z kamienia łamanego. Z pierwszej budowli pochodzi także znajdujący się w ścianie południowej portal (częściowo, np. prawy wspornik tympanonu, rekonstruowany po 1945 roku a do jego elementów dorobionych w XVII wieku należą też kule zwieńczające i gzymsy), zamknięty półkolistą archiwoltą z gładką płytą tympanonu i niezwykle ciekawym płaskorzeźbionym motywem plecionkowym na górnej ościeży prostokątnego otworu wejściowego.

W ścianie zachodniej zachowało się romańskie, nieco rozglifione okienko, pozostałości takich okien widoczne są też w ścianie północnej. Ponadto na ciosach od strony południowej liczne gmerki a od zachodniej dostrzec można niewielkie rozetki, być może próbne wersje dekoracji plecionkowej portalu.

We wnętrzu zupełnie nie widać romańskich cech budowli, przytłumionej barokową polichromią i wystrojem a na dodatek wszystkie otwory okienne od tej strony zostały przemurowane. Wewnątrz prezbiterium znajduje się jednak stipes ołtarza, pochodzący z pierwotnego kościoła.

Dobudowana z czasach nowożytnych od strony północnej zakrystia pełni obecnie (od r. 2015) funkcję dwupoziomowej izby pamięci Oddziału Partyzanckiego Jędrusie. Poprzez umieszczoną w podłodze szybę zobaczyć można fundament i dolny poziom murów, być może wschodniego rozwiązania pierwotnej budowli.

Kościół pełni obecnie rolę kaplicy cmentarnej.

Położony na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w pobliżu neogotyckiego nowego kościoła pod tym samym wezwaniem.Informacje praktyczne

N: 50.5875
E: 21.468

Sulisławice 91
27-670 Łoniów

świętokrzyskie
sandomierski

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0   Reklama


   client
   client