Informacje o obiekcie

Na fot. Zespół klasztorny cystersów w Sulejowie

Piaseczno, Kościół Matki Boskiej Królowej Różańca Świętego

  

Budowla orientowana, składająca się pierwotnie w prostokątnej nawy, wyodrębnionego prezbiterium zakończonego półkolistą apsydą, a od zachodu wieży tej samej szerokości co nawa.

Opis obiektu

Budowla orientowana, składająca się pierwotnie w prostokątnej nawy, wyodrębnionego prezbiterium zakończonego półkolistą apsydą, a od zachodu wieży tej samej szerokości co nawa.

Murowany z dokładnie obrobionych ciosów granitowych o zbliżonej wielkości i regularnym wątku przed rokiem 1250. Zewnętrzne ściany budowli obiega ukośnie fazowany cokół.

Kościół poddany przebudowie w roku 1851 w trakcie której prezbiterium poszerzono do szerokości nawy, przemurowano szczyt wschodni oraz powiększono otwory okienne, z wyjątkiem dwóch w fasadzie zachodniej.

Zachowane pierwotne mury nawy i dolnej partii wieżowej. Z elementów architektonicznych pierwotny jest trójuskowy,  ostrołukowy portal w fasadzie zachodniej wykonany z dokładnie obrobionych ciosów i klińców granitowych i tamże 2 okna o głębokich i mocno rozglifionych na zewnątrz ościeżach, zwieńczone niemal półokrągło , ze skośnymi parapetami.

W ścianie południowej zamurowany portal do nawy o niezwykle niskich ościeżach, którego archiwoltę o łuku zbliżonym do półokrągłego,  wykuto z jednego bloku granitowego oraz również zamurowany portal okrągłołukowy o wysokich ościeżach, który stanowił pierwotne, zewnętrzne wejście na schodki w grubości muru prowadzące na wyższe kondygnacje wieży.

Kościół należy do charakterystycznej dla zachodnich obszarów województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego dużej grupy XIII wiecznych kościołów granitowych, które zaliczyć można do lokalnego stylu  przejściowego od romanizmu do gotyku, w tym wypadku z dużą dawką tego pierwszego.

Kościół położony w centrum wsi Piaseczno 5 km od miejscowości Banie.Informacje praktyczne

N: 53.061162
E: 14.699949

Piaseczno 18
74-110 Piaseczno

zachodniopomorskie
gryfiński

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0   Reklama


   client
   client