Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy

Mieronice, Kościół św. Jakuba

  

Obecny kościół pw. św. Jakuba posiada romańskie, wzniesione ok. roku 1250 prezbiterium, murowane z cegły. Pierwotna drewniana nawa została w wieku XV zastąpiona obecną murowaną.

Opis obiektu

Obecny kościół pw. św. Jakuba posiada romańskie, wzniesione ok. roku 1250 prezbiterium, o wymiarach zewnętrznych 4.5 x 5 m, murowane z cegły, w dolnej partii w układzie trzy wozówki na przemian z główką, w górnej w układzie wendyjskim. Pierwotna drewniana nawa została w wieku XV zastąpiona obecną murowaną.

Prezbiterium zachowało pierwotny układ przestrzenny i bryłę. W wieku XVI poszerzono jedynie i oprofilowano okna w ścianie południowej i wschodniej.

Z pierwszego okresu pochodzą fryzy: arkadowy i z ukośnie układanych cegieł, trójlistne ościeża w ścianie północnej, zasłonięte niestety przez dobudowaną zakrystię, sklepienie prezbiterium wraz ze wspornikami o dekoracji roślinnej.

Wewnątrz na ścianach, uważana za współczesną architekturze, odkryta w roku 1936, czarno - żółto - czerwona, linearna polichromia wykonana w technice fresco secco na pobiale i cienkiej zaprawie. Jej treścią są przedstawienia scen ze Starego i Nowego Testamentu. Odnajdziemy tu m.in. pojmanie Chrystusa, panny mądre i głupie, sceny o charakterze apokryficznym, ukrzyżowanie, narodzenie, pokłon pasterzy.

Położony malowniczo na niewielkim pagórku w centrum wsi Mieronice (tej koło Wodzisławia) jest perełką polskiego romanizmu w tej prawdziwej, nierekonstruowanej postaci, a na 20 metrach kwadratowych jest go więcej, niż w niektórych dużych sztandarowych budowlach.Informacje praktyczne

N: 50.524852
E: 20.154833

Mieronice 1
28-330 Wodzisław

świętokrzyskie
jędrzejowski

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0   Reklama


   client
   client