Informacje o obiekcie

Na fot. Kościół klasztoru benedyktynów w Mogilnie

Lublin, Donżon Zamku Lubelskiego

  

Wzniesiony w latach 1243-1244 jako kamienno - ceglana wieża na planie koła, wewnątrz pierścienia obronnego, stanowiąc główne centrum umocnień.

Opis obiektu

Wzniesiony w latach 1243-1244 jako kamienno - ceglana wieża na planie koła, wewnątrz pierścienia obronnego, stanowiąc główne centrum umocnień.

Dolne partie wieży zbudowano z łamanego kamienia, górne - z cegły. Grubość muru dochodzi miejscami do 3,4 metra. Na pierwszej kondygnacji niewielkie okna, w pomieszczeniu na czwartym piętrze podwójne, prostokątne okno, którego części zakończone są łukiem półkolistym i rozdzielone kolumienką, przypominające biforium.

Lubelski donżon w przeszłości pełnił funkcję obronną, następnie wchodził w skład więzienia. Nie był przebudowywany na większą skalę, ominęły go też liczne wojenne zawieruchy. Od 1957 roku mieści sale ekspozycyjne Muzeum Lubelskiego.

Ostatnie badania podważyły datowanie wieży na lata 1243-1244. Jest ona prawdopodobnie budowlą jednofazową powstałą na przełomie XIII i XIV wieku. Ciągle otwartym pozostaje pytanie czy wewnętrzna spiralna klatka schodowa pochodzi z pierwotnego założenia.

Położony w południowym skrzydle Zamku Lubelskiego.Informacje praktyczne

N: 51.250339
E: 22.572414

ul. Zamkowa 9
20-001 Lublin

lubelskie
Lublin

galerii: 1, na stronach: 1  Usytuowanie obiektu

  Pozostaw komentarz

  Kod antyspamowy
  aaa

  Komentarze

  komentarzy: 0, na stronach: 0